יישור שיניים

יישור שינים או 'אורתודונטיה' הוא ענף ברפואת שיניים שעיקרו טיפול במה שנקרא בעגה המקצועית 'בעיות סגר', ובמה שאנו מכנים בשם כולל בשפה העממית – 'שיניים עקומות'. כדי להתמחות באורתודנטיה צריך להיות רופא שיניים מוסמך וההתמחות עצמה עורכת 4 שנים. מרבית שיטות הטיפול ביישור השיניים מתבססות על הפעלה של לחץ פיזי ישיר שמחזיר את השן למסלול הצמיחה הרצוי. אבל במקרים מסוימים טיפול אורתודנטי עשוי לכלול גם פרוצדורות כירורגיות.
בעבר התמקדו רוב הטיפולים האורתודנטיים בילדים ובני נוער, אבל היום בשל התקדמות בשיטות הטיפול ושינוי תפיסתי בקרב רופאים ומטופלים כמות המבוגרים שמסתייעים בטיפולי יישור שיניים הולכת וגדלה.

מהן השיטות המתקדמות והנפוצות לטיפולי יישור שיניים?
1. גשר ליישור שיניים – אחת השיטות היעילות והוותיקות ביותר ליישור שיניים. הגשר הוא בעצם אוסף של קוביות מתכת המכונות 'סמכים'. כל סמך מודבק לשן והם מחוברים באמצעות חוטי מתכת וגומיות באופן שעל כל שן מופעל לחץ (כפי שהתאים הרופא המטפל). הלחץ הפיזי הרציף יחזיר את השן בסופו של דבר לזווית הנכונה. הבעיה העיקרית של גשר רגיל ליישור שיניים היא אסתטית. במהלך חודשי הטיפול המטופל מסתובב עם משהו שנראה כלפי חוץ כסט ברזלים. לכן, השיטה מקובלת היום בעיקר בקרב ילדים ובני נוער.
2. גשר שקוף ליישור שיניים – עובד בדיוק על אותו רציונל של הגשר הרגיל אבל מפני שהסמכים והגומיות שקופים הוא פחות בולט כלפי חוץ ומעניק יותר דיסקרטיות למטופל. יש גם אופציה המתבססת על אותה טכנולוגיה אבל לוקחת אותה למקום הפוך. שימוש מופגן ומתוכנן בסמכים צבעוניים. גשר כזה לא מנסה להסוות את עצמו, אבל הופך את הסמכים על השיניים לסוג של 'תכשיט'. שתי השיטות מקובלות והבחירה בהן נובעת מהאופי והרצון של המטופל ולא מצורך רפואי.
3. גשר בלתי נראה – הנקרא גם 'גשר לינגואלי', בגשר כזה הסמכים מורכבים כולם בצד הפנימי של השיניים כך שאינם נראים מבחוץ ונותנים למטופל דיסקרטיות טיפולית מלאה. חשוב לציין ששיטה זו נותנת מענה רק לחלק ממצבי יישור השיניים.
4. סדים שקופים – שיטה טיפולית המזכירה קצת את 'טיפולי הפלטה' שהיו מקובלים בעבר. בשיטה זו מקבל המטופל מערכת של סדי פלסטיק שקופים אותם הוא אמור להרכיב למשך כמה שעות ביום. כל כמה שבועות הוא אמור להחליף סד (לפי המתווה שקבע האורתודנט) כשכל סבב של סדים מקרב את השיניים למנח הסופי שלהם שיושג בתום הטיפול.

בקליניקה המתקדמת של IDENT מחכה לכם צוות מיומן של אורתודנטים ומעבדות שנותנים מענה שלם לכל טיפולי יישור השיניים:

  • קליניקה מודרנית עם חדרי טיפול וניתוח מתקדמים
  • ציוד דימות מתקדם
  • מעבדות ממוחשבות
  • צוות פרה-רפואי מיומן
נגישות