השתלות חניכיים

ניתוח להשתלת חניכיים הוא פרוצדורה רפואית שנועדה לעבות את רקמת החניכיים. למעשה השתלות חניכיים הן שם כולל לכמה פרוצדורות כירורגיות בחניכיים שמזכירות מאוד פרקטיקה של רפואה פלסטית.
עונה על צרכים אסתטיים ופונקציונליים
כשאנשים מתבגרים וחווים נסיגת חניכיים, אחד המופעים הכי מטרידים (מההיבט האסתטי) הוא חשיפת קו השיניים מתוך החך. המטרה של 'השתלת החניכיים' היא לעבות את הרקמה ולהסתיר את הקו הזה. בדרך כלל המניע של המטופל לפנות לפתרון של ניתוח השתלת חניכיים, הוא מניע אסתטי. אבל הפרוצדורה עצמה גם עונה על צורך פונקציונלי מבני שמסייע לתהליך לעיסה תקין ולמניעת עששת.
כאמור, למרות שהשתלות שיניים מכונות גם 'ניתוחים פלסטיים בחניכיים', ונתפסו כטיפול שעיקרו אסתטי לעתים רבות יש להן גם תועלת רפואית רבה, ובמקרים מסוימים רופאים מומחים ימליצו על 'ניתוח השתלת חניכיים' כחלק כולל מפתרון לשיקום הפה במקרה של נסיגת חניכיים חמורה.
סוגים שונים של השתלות חניכיים
כשמדברים על השתלות חניכיים מתכוונים לשלושה סוגים עיקריים של שתלים (טיפולים).
השיטה הראשונה להשתלות חניכיים נקראת 'שתלים מרקמת חיבור'. בשלב הראשון של הטיפול המנתח יחתוך קפל עור מתקרת החך, יסגור את החתך ואז ישתמש בחתיכת הרקמה העודפת כדי לכסות את השורש החשוף.
השיטה השנייה נקראת 'שתל חניכיים חופשי'. גם בהשתלת חניכיים זו נלקחת רקמה מתקרת החך, אבל בשונה מהשיטה הקודמת, הכרוכה בקיפול העור כאן הרקמה נלקחת ישירות מאזור בתקרת החך.
השיטה השלישית נקראת 'שתלי Pedicle' בשונה מהשיטות הקודמות להשתלת חניכיים הרעיון ב- Pedicle הוא להשתמש ברקמת חניכיים באזור השן שרוצים לכסות ואז לבצע חיתוך חלקי ו'מתיחה' של הרקמה כך שבסיס השן יכוסה.
מידע נוסף על השתלות חניכיים תוכלו לקבל במרפאת איי דנט (Ident), שמתמחה בטיפולי שיניים מורכבים.

נגישות