הקצעת שורשים

הקצעת שורשים היא פרוצדורה בתחום רפואת השיניים שנועדה לתת מענה לחלק ממחלות החניכיים. במקרים של דלקות חניכיים קלות (ג'ינג'יוטיס) המענה היעיל ביותר יהיה טיפול אצל שיננית שיסיר את שכבת הפלאק (החיידקים מחוללי הדלקת). בדרך כלל הסרת שכבה זו ושטיפה בחומר אנטיספטי תגדע את הדלקת, והקפדה על היגיינת פה (צחצוח, חוט דנטלי ושטיפות) עשויה למנוע את חזרתה. אבל במקרה של דלקות חריפות יותר או תחזוקת פה לאנשים שסובלים מנסיגת חניכיים. אין מנוס מטיפול הקצעת שורשים.

איך מתבצעת 'הקצעת שורש'?
הקצעת שורשים המכונה גם הקצעת שורש היא פרוצדורה שמזכירה מאוד פרוצדורת ניקוי אבן אצל שיננית (ואכן, יש כמה שינניות בכירות שמוסמכות בביצוע הקצעת שורש); אבל בעוד טיפול רגיל אצל השיננית מתמקד רק ברובד הגלוי של השן, בהקצעת שורשים המטפל יבצע ניקוי גם ברובד השן 'הקבור' בתוך החניכיים וזה כולל את סביבת הבסיס בה נמצא השורש.
התהליך עצמו נועד להסיר באופן פיזי את השכבה הדלקתית, כאשר זו מוסרת ניתן לעצור או לעכב את התפתחות מחלת החניכיים.

פריודנטים מצטיינים בהקצעת שורשים
מאחר שחדירה אל הרובד הנסתר של השן מלווה בטראומה מסוימת לחניכיים, הקצעת שורשים בדרך כלל תתבצע באמצעות הרדמה מקומית. התהליך הזה דורש יד רגישה ובוטחת. מאחר שבדרך כלל מדובר בטיפול שניתן עקב אבחנה והתוויה של פריודנט (רופא שיניים המתמחה במחלות חניכיים), מרבית הקצעות השיניים העמוקות ייערכו על ידי רופא פריודנט.
הקצעת שורש היא אחד הכלים היעילים שרפואת השיניים יודעת להציע לסובלים ממחלות חניכיים. היא לא תמיד תעצור כליל את המחלה, אבל היא נחשבת גם פתרון תחזוקה למטופלים שסובלים ממחלת חניכיים כרונית ויכולה לספק להם כמה חודשים של 'שקט' בין טיפול אחד לשני.

מידע נוסף תוכלו לקבל במרפאת איי דנט (Ident), שבין היתר, מתמחה בהקצעת שורשים.

נגישות